Endelig dagsorden
Det 136. ordinære Læge- og repræsentantskabsmøde den 20.-21. april 2018 på Comwell, Skovbrynet 1, 6000 Kolding (mødet begynder kl. 10.00)
Det 136. ordinære Læge- og repræsentantskabsmøde den 20.-21. april 2018 på Comwell, Skovbrynet 1, 6000 Kolding (mødet begynder kl. 10.00)
1. Formanden åbner Læge- og repræsentantskabsmødet for repræsentanter
2. Valg af dirigent
3. Godkendelse af forretningsorden for Læge- og repræsentantskabsmødet
4. Formandens beretning. Drøftelse af formandens og bestyrelsens beretning
5. Formanden byder gæster velkommen til Lægemødet og holder politisk tale
6. Sundhedsministerens tale med efterfølgende debat
7. Uddeling af Lægeforeningens ærespris
8. Temadrøftelse: Sikkerhed for patienter og læger – hvordan skaber vi balance mellem udvikling af kvalitet og kvalitetskontrol?
9. Forslag til Lægeforeningens Etiske Principper
Vedtægtsændringsforslag som følge af selvjustitsarbejdet:
9.1. Bestyrelsens forslag til Lægeforeningens Etiske Principper og ophævelse af de etiske og kollegiale regler.
9.2. Bestyrelsens forslag til konsekvensrettelser i Lægeforeningens vedtægter og Lægeetisk Nævns Forretningsorden som følge af de nye Etiske Principper.
9.3. Bestyrelsens forslag til nye bestemmelser i Lægeforeningens vedtægter.
10. Vedtægtsændringer
10.1. Bestyrelsens forslag til ændring af Lægeforeningens vedtægters pkt. 10. Fortabelse af medlemsret.
10.2. Yngre Lægers forslag til ændring af Lægeforeningens vedtægters pkt. 3. Foreningens sammensætning
10.3. Lægekredsforeningen for Færøernes forslag til ændring af lægekredsforeningens navn.
11. Godkendelse af Lægeforeningens regnskab for 2017
12. Godkendelse af budget og kontingent for 2019
13. Fastsættelse af vederlag for formand og bestyrelse
14. Psykiatriudspil
15. Valg af formand (for 3 år):
Andreas Rudkjøbing afgår efter tur og kan genvælges
16. Valg til bestyrelsen (for 3 år):
a)1 medlem valgt efter indstilling af Yngre Læger: Jesper Brink Svendsen
har været konstitueret siden 29. november 2017
b) 1 medlem valgt efter indstilling af PLO: Tue Flindt Müller afgår efter tur
og kan genvælges.
c) 1 medlem efter indstilling af PLO: Michael Dupont afgår efter tur og kan ikke genvælges
17. Valg til Voldgiftsretten (for 3 år):
a) 1 medlem valgt efter indstilling af FAS: Niels Siebuhr afgår efter tur ogkan genvælges
b) 1 suppleant valgt efter indstilling af FAS: Peter Koefoed Tingsgaard afgår efter tur og kan ikke genvælges
c) 1 suppleant valgt efter indstilling af Yngre Læger: Jeanette Haar Ehlers afgår efter tur og kan ikke genvælges
d) 1 suppleant valgt efter indstilling af Yngre Læger: Torben Kjær Nielsen afgår efter tur og kan genvælges
18. Valg til Lægeetisk Nævn (for 3 år):
a) 1 medlem valgt efter indstilling af FAS: Carsten Hædersdal afgår efter tur og kan genvælges
b) 1 medlem valgt efter indstilling af FAS (fri plads): Niels Siebuhr er udtrådt.
c) 1 medlem valgt efter indstilling af Yngre Læger: Søren Ramme Nielsen er udtrådt.
d) 1 medlem valgt efter indstilling af Foreningen af Pensionerede Læger: Mogens Stubkjær Hüttel afgår efter tur og kan genvælges
e) 1 suppleant valgt efter indstilling af FAS: Neel Gerner afgår efter tur og kan genvælges
f) 1 suppleant valgt efter indstilling af Yngre Læger: Anne Fogh Hansen afgår efter efter tur og kan genvælges
g) 1 suppleant valgt efter indstilling af Foreningen af Pensionerede Læger: Gert Bruun Petersen afgår efter tur og kan genvælges
19. Bekræftelse af tid og sted for afholdelse af næste ordinære Læge- og repræsentantskabsmøde i 2019. Valg af tid og sted for Læge- og repræsentantskabsmøde i 2020
20. Eventuelt
De under pkt. 9 og 10 anførte forslag er
offentliggjort på www.lægemøde.dk.
Program, dagsorden og materiale til de
enkelte punkter opdateres på
www.lægemøde.dk. À