Content area

|

Lægemiddelinduceret subakut kutan lupus erythematosus

Over 50 forskellige lægemidler kan være årsag til udvikling af lupus i huden
© Udslæt på benene, hvilket indikerer lægemiddeludløst ætiologi.
Forfatter(e)
Redaktionen

Lægemiddelinduceret lupus erythematosus defineres som lupuslignende syndrom, som har relation til brug af et specifikt lægemiddel. I statusartiklen gennemgår Skovmøller og Bygum klassifikationen af de forskellige typer af lupus, de vigtigste forskelle mellem idiopatisk og lægemiddelinduceret lupus samt de hyppigst involverede medikamenter. Forfatterne foreslår blandt andet, at visse lægemidler ikke bør anvendes til patienter med tegn på autoimmunitet.

Læs statusartiklen
Når lægemidler udløser lupus i huden
Kathrine Balslev Skovmøller & Anette Bygum

Right side

af Anne Gersdorff Korsgaard | 20/10
1 Kommentar
af Karen Brink Linnet | 19/10
1 Kommentar
af Thor Andersen Knudsen | 19/10
2 kommentarer
af Ole Lindgård Dollerup | 18/10
1 Kommentar
af Kristine Rasmussen | 18/10
1 Kommentar
af Camilla Bang | 16/10
1 Kommentar
af Tobias Ramm Eberlein | 15/10
6 kommentarer
af Frank Bang Nissen | 15/10
1 Kommentar