Content area

|
|

Fatal cerebral blødning på grund af mulig interaktion mellem paracetamol og warfarin

Intracerebral blødning på grund af interaktion med paracetamol og warfarin, der forårsagede stigning til international normaliseret ratio > 10.
Forfatter(e)
Signe Vinsand Naver1, Maria Papina2, Espen Jimenez Solem1 & Kim Peder Dalhoff1 1) Klinisk Farmakologisk Afdeling, Bispebjerg Hospital 2) Neurologisk Afdeling, Nordsjællands Hospital Ugeskr Læger 2015;177:V12140685
Reference: 
Ugeskr Læger 2015;177:V12140685
Blad nummer: 
Sidetal: 
2-3
Fatal intracerebral haemorrhage possibly caused by interaction between paracetamol and warfarin
This is a case report of an 83-year-old man in warfarin treatment with stable international normalised ratio (INR) after aortic valve replacement and atrial fibrillation. Due to back pain he took paracetamol (acetaminophen) 4 g/day, morphine 30 mg/day and diclofenac as rescue medication for two weeks. After 14 days of treatment he was admitted to a hospital with acute neurological deficits, and a blood sample showed INR levels above 10. A CT-scan of the brain showed an intracerebral haemorrhage. The patient died eight days after admission. Mechanisms of the possible interaction between paracetamol and warfarin are discussed.
Du skal være logget ind for at læse denne artikel
Log ind

Right side

af Gunvor Kramshøj Larsen | 04/08
28 kommentarer
af Jette Birgitte Lehnsbo Korsgaard | 03/08
2 kommentarer
af Olaf Bjarne Paulson | 03/08
1 Kommentar
af Søren Christian Jørgensen | 02/08
3 kommentarer
af Hanne Hulgaard | 02/08
4 kommentarer
af Christian Stefan Legind | 28/07
2 kommentarer
af Connie Lærkholm Hansen | 23/07
1 Kommentar
af Lene Heise Garvey | 23/07
4 kommentarer
af Peter Tagmose Thomsen | 20/07
1 Kommentar