Content area

|
|

Flagellaterytem

Forfatter(e)

Kirsten Rønholt & Anette Bygum

Hudafdeling I, Odense Universitetshospital

Ugeskr Læger 2020;182:V71023

En 31-årig kvinde blev henvist med stribeformede, hyperpigmenterede forandringer på øvre ryg, mave og lår. Forudgående var hun blevet diagnosticeret med ovariedysgerminom. Der blev påbegyndt kemoterapi i form af tre serier bleomycin, etoposid og cisplatin. I forbindelse med anden serie fik hun universel hudkløe og mørke pigmentforandringer i huden. Denne tilstand var uændret på henvisningstidspunktet, fire måneder efter debut.Klinisk og anamnestisk var hudforandringerne forenelige med flagellaterytem, som er en sjælden hudmanifestation udløst af kemoterapeutika, særligt bleomycin [1, 2]....
Reference: 
UgeskrLæger 2020;182:V71023
Blad nummer: 
Du skal være logget ind for at læse denne artikel
Log ind

Right side

af Flemming Amter | 19/10
1 Kommentar
af Henrik Dibbern | 18/10
1 Kommentar
af Jens Langhoff-Roos | 17/10
3 kommentarer
af Tomas Christensen Kjær | 16/10
1 Kommentar
af Lars Lindberg Andersen | 15/10
1 Kommentar
af Johan Tommy Robert Wallentin | 14/10
1 Kommentar
af Kristian Valbak | 11/10
2 kommentarer