Content area

|
|

Januskinasehæmmer udløste verrucae

Forfatter(e)

Lykke Skaarup

Led- og Bindevævssygdomme, Aarhus Universitetshospital

Ugeskr Læger 2021;183:V71056

En 36-årig kvinde fik diagnosticeret psoriasisartritis i 2001. Forløbet var præget af svær erosiv artritis, og diverse disease-modifying antirheumatic drugs førte ikke til sygdomsremission. I 2018 påbegyndtes behandling med en januskinase-hæmmer (JAK-inhibitor), baricitinib, der havde eklatant effekt på hendes artritis. Kort efter start på behandlingen med JAK-inhibitoren udviklede hun talrige verrucae vulgaris. En pause i JAK-inhibitorbehandlingen medførte svind af disse verrucae, men de gendannede sig, efter at behandlingen blev genoptaget. Der er p.t. indregistreret to JAK-inhibitorer...
Reference: 
UgeskrLæger 2021;183:V71056
Du skal være logget ind for at læse denne artikel
Log ind

Right side

af Hanne Hulgaard | 19/04
1 Kommentar
af Henrik Isaksen Dietz | 19/04
2 kommentarer
af Bjørn Asser Hansen | 17/04
1 Kommentar
af Christian Emil Møller | 17/04
8 kommentarer
af Søren Bache | 17/04
3 kommentarer
af Kristina Herbst | 17/04
2 kommentarer