Content area

|
|

Pseudoporfyri udløst af naproxen

Ugens billede
Forfatter(e)
Jon Erik Fraes Diernaes, e-mail: diernaes@gmail.com & Rewend Bustan & Daanyaal Wasim Ugeskr Læger 2016;178:V68029
En 73-årig mand fik i sommeren 2015 fragil hud, bullae og ulcerationer dorsalt på hænder og fødder. Han havde diabetes, reumatoid artritis og artritis urica. Ved en initial udredning ved en karkirurg udelukkedes iskæmisk årsag. Herefter blev han vurderet af en dermatolog, som havde mistanke om porfyria cutanea tarda. Urinporfyrinerne var imidlertid normale. Herefter vaktes en mistanke om pseudoporfyri, hvorfor medicinlisten på ny blev gennemgået med fokus på lyssensibiliserende lægemidler. Det viste sig, at patienten var begyndt at tage et naproxenholdigt præparat få uger inden symptomdebut...
Blad nummer: 
Du skal være logget ind for at læse denne artikel
Log ind

Right side

af Pedram Kazemi-Esfarjani | 28/11
2 kommentarer
af David McWhan | 27/11
4 kommentarer
af Ulf Bern Jensen | 24/11
2 kommentarer
af Bodil Marie Nielsen | 24/11
2 kommentarer
af Jan Nielsen | 23/11
1 Kommentar
af Toke Seierøe Barfod | 23/11
2 kommentarer
af Thorkild I.A. Sørensen | 20/11
1 Kommentar
af Kim Varming | 20/11
1 Kommentar
af Niels Holmark Andersen | 20/11
1 Kommentar