Kommentar til Ugens billede om overfladisk hudnekrose
Om at give om at give vasoaktive stoffer i perifer vene.
Om at give om at give vasoaktive stoffer i perifer vene.
Konklusionen på Ugens billede [1] er vi bekymrede over, og vi har derfor skrevet denne kommentar. Vi er bange for, at forfatternes konklusion kan afholde læger fra at give vasoaktive stoffer i en perifer vene, hvilket ellers kan være livreddende.
Fakta
Internationale retningslinjer anbefaler at påbegynde vasoaktive stoffer i en perifer vene, indtil central adgang er etableret. Nye nationale retningslinjer om behandling af septisk shock ved meningokoksygdom, som netop er antaget som statusartikel i Ugeskrift for Læger (og som kommer sekundært til den mediestorm, der har været om lægers håndtering af meningokoksygdom hos unge), anbefaler også at påbegynde adrenalin/dopamin i en perifer vene ved væskerefraktært septisk shock. Forsinket påbegyndelse af vasoaktive stoffer er associeret til øget mortalitet – og det tager tid at etablere central adgang, særligt hos børn og unge. Ugens billede viser meget fint, at nekroser sekundært til vasoaktive stoffer givet perifert kan hele hurtigt og uden men (og samtidig redde liv). Men konklusionen: "Historien illustrerer vigtigheden af anvendelse af central venøs eller intraossøs adgang til administration af vasoaktive stoffer", er vi ikke enige i.
Jakobsen RP, Nielsen JS. Overfladisk hudnekrose efter perifer intravenøs administration af vasoaktive stoffer. Ugeskr Læger 2017;179:V69218.