?
Læs mere om arbejdspladslogin her.

Content area

Videnskab / 11. sep 2017
Malignt melanom. (Foto: Georg Authried, Dermatologisk Afdeling, Odense Universitetshospital).

Akut induceret diabetes mellitus hos en patient i behandling for metastaserende malignt melanom

Kasuistik
Dato
11. sep 2017
Forfattere
Line Bisgaard Jørgensen & Knud Yderstræde Endokrinologisk Afdeling M, Odense Universitetshospital Ugeskr Læger 2017;179:V03170188
💬 0
Reference: 
Ugeskr Læger 2017;179:V03170188
Blad nummer: 
Sidetal: 
2-3
Acutely induced diabetes mellitus in a 63-year-old female after treatment with ipilimumab for metastatic melanoma
Immune checkpoint inhibitors have improved survival rate in patients with advanced melanoma, but also have the potential to induce several adverse events. We report on a 63-year-old woman who had advanced melanoma and was admitted with diabetic ketoacidosis, which had occurred upon treatment with ipilimumab. On admission, the C-peptide level was low, and the HbA1c concentration was 50 mmol/l indicating a rapid onset of the disease. The patient had also been diagnosed with thyroiditis. Diabetes mellitus is a rare and serious side effect of treatment with ipilimumab, and we recommend being aware of this due to the rapid course.

💬 0 Kommentarer

Du skal være logget ind for at læse denne artikel
Log ind

Du kan også købe adgang

Køb abonnement til Ugeskriftet.dk (der er forskellige abonnementstyper )

Right side

Nr. 4/2018

Senest kommenteret

Derfor skrev lægerne under – eller lod være
💬
2
Bertel Sinding Steensberg 23. feb 2018 18:40
Defensiv medicin er lige om hjørnet
💬
2
Jon Erik Fraes Diernæs 23. feb 2018 16:48
Sundhedsstyrelsen på vej med tiårsplan for akutte patienter
💬
2
Søren Due-Andersen 23. feb 2018 15:18
Fastlåst stuegang i Horsens giver resultater
💬
1
Peter Ivan Andersen 23. feb 2018 14:35
Luftguitar, kvakademisk forskning og Cochrane
💬
13
Asbjørn Kørvel-Hanquist 22. feb 2018 14:09