Jens Skipper Rasmussen
12.11.1944-12.1.2006Jens blev født i Næstved den 12. november 1944 og døde i Skagen den 12. januar 2006.Han voksede op i en musikalsk familie og lærte tidligt at spille. Han spillede bas og klaver men mestrede også cello og trompet. Specielt jazzen havde hans kærlighed, og allerede i gymnasietiden optrådte han hermed.Efter studentereksamen kom han to år i Livgarden, en tid han altid omtalte med glæde.
Under studietiden tjente han til livets ophold ved at tage på lange turneer i Sverige, hvor han spillede i orkester med sin bror, Sven Skipper. Efter embedseksamen i 1975 arbejdede han bl.a. i Holbæk, før han 1979 blev praktiserende læge i Fårevejle. I 1991 brød han op og flyttede til Frederiksberg, hvor han fik praksis med sin kone, Louise Rasmussen.
Jens var altid i stand til at få patienten til at føle sig i centrum. Han var omhyggelig og tog sig god tid til patienterne, så mange af dem nærmest følte sig som personlige venner. Altid mødte han trofast op til efteruddannelsesmøderne i tolvmandsforeningen og satte stemningen med et godt spørgsmål, en god historie eller en tør bemærkning. Selv sidst vi så ham en måned før hans død, lod han sig ikke mærke med noget.
Jens havde mange talenter; han interesserede sig for kunst i alle afskygninger. Han var meget belæst og en stor James Joyce-fan. Design, biler og teknik vidste han alt om. Han var en livsnyder, som både gav og modtog meget.
Selv om Jens i tre år vidste, han havde fået en uhelbredelig sygdom, levede han livet fuldt og uden nogen som helst beklagelser. Han passede praksis til januar sidste år. Herefter kastede han sig over ombygningen af sit dejlige sommerhus i Skagen og nåede at se det fuldført. Her levede han de sidste uger, kun passet af sin elskede Louise, til han stille døde den 12. januar i år. Han blev begravet i en forrygende snestorm på den lille kirkegård tæt ved Vesterhavet.
Æret være hans minde.
Vores tanker går til Louise, Eva, Maj, Katrine og Niels.