Engelsk lægestrejke fra næste uge
Engelske yngre læger strejker sandsynligvis på tirsdag efter mislykket mæglingsforsøg. Det sker i protest mod udsigten til drastisk forringede løn- og arbejdsvilkår.

Engelske yngre læger strejker sandsynligvis på tirsdag efter mislykket mæglingsforsøg. Det sker i protest mod udsigten til drastisk forringede løn- og arbejdsvilkår.

På tirsdag i næste uge indleder Englands 45.000 yngre læger med stor sandsynlighed en omfattende strejkeaktion. Det oplyser lægeforeningen British Medical Association (BMA), efter at flere ugers forhandlinger med regeringen mandag brød endeligt sammen.
Ifølge BMA ligger ansvaret for konflikten hos regeringen, fordi den truer med at gennemtvinge forringede løn- og arbejdsvilkår. Sundhedsminister Jeremy Hunt har ifølge BMA bebudet en planlagt lønnedgang på op mod 30 procent.
Det skal blandt andet ske ved at udvide normalarbejdstiden, så overtid først regnes fra kl. 22 og ikke som nu, fra klokken 19. Og som noget nyt skal dette også gælde for lørdage. Desuden er de yngre læger bekymrede over udsigten til længere vagter. Sundhedsministeren ønsker også at afskaffe de yngre lægers automatiske, årlige lønstigninger.
Til gengæld for den udvidede normalarbejdstid og tabet af de automatiske lønstigninger har regeringen tilbudt de yngre læger en 11 procents stigning i grundlønnen.
Strejken træder i kraft på tirsdag, med mindre de yngre læger får garantier for sikre arbejdsforhold og honorering for den udvidede arbejdstid. Sidst, de yngre læger strejkede, var i 1975.
Under en eventuel strejke vil de 45.00 yngre læger fra på mandag klokken 8.00 og 24 timer frem kun yde akutbetjening.
Det vil gentage sig tirsdag den 26. januar fra klokken 8.00, men nu i 48 timer.
Endelig vil lægerne onsdag den 10. februar gennemføre en total arbejdsnedlæggelse mellem klokken 8.00 og 17.00
I november stemte 98 procent af de yngre læger for at strejke i protest mod de bebudede, ensidige ændringer af aftaleforholdene. Den tre dages strejke skulle være trådt i kraft den 1. december, men blev udskudt i sidste øjeblik i forbindelse med et mæglingsforsøg.
”Vi beklager dybt de problemer, strejken vil medføre, men de yngre læger har ikke andre muligheder. Når vi handler på denne måde, er det, fordi regeringens forslag vil være skadelige, både for patientbehandlingen og på lang sigt for de yngre læger”, siger BMA-formand Mark Porter på foreningens hjemmeside.
I en e-mail til medlemmerne skriver Mark Porter, at regeringen ”har affejet årtiets mulighed for både at forbedre patientbehandlingen og forspildt forsøget på at genskabe tillid hos lægestanden”.
Ifølge BMA har sundhedsminister Jeremy Hunt afvist at komme med væsentlige indrømmelser gennem tre ugers mæglingsforsøg.
”Efter ugers forhandlinger står det klart, at regeringen fortsat ikke tager de yngre lægers bekymringer alvorligt. Desuden har regeringen været fodslæbende i hele forløbet. Først ved at afvise vores forhandlingstilbud, og så ved ikke at komme med væsentlige indrømmelser, forklarer Mark Porter.