Skip to main content

Flere og flere unge døjer med psykiske lidelser

Et stigende antal unge kæmper med angst, depression, tvangstanker og selvskade, men der mangler tilbud.

Foto: Colourbox.
Foto: Colourbox. (Foto: colourbox.com)
1. aug. 2016
1 min.

Halvdelen af unge kvinder mellem 18-34 år kæmper med psykiske problemer. Og hver fjerde kvinde mellem 26-34 år kæmper med psykiatriske diagnoser eller tegn på angst og depression, skriver Information med henvisning til en ny undersøgelse fra Psykiatrifonden.

Men det halter med behandling og forebyggelse.

Mange af dem er nemlig ikke syge nok til at komme i behandling i psykiatrien, men heller ikke raske nok til at klare en uddannelse og en ungdom præget af stadig højere krav til præstation, fleksibilitet og et perfekt liv, forklarer en række eksperter til avisen.

»Når du stiller psykiatriske diagnoser, skal man opfylde nogle bestemte betingelser for at have en bestemt sygdom. Men selv om de ikke har alle de symptomer, der skal til at få en diagnose, så har mange af de unge det rigtigt skidt,« siger formand for Psykiatrifonden, Anne Lindhardt, til avisen