Content area

|

Indkaldelse til Årsmøde og medlemsmøde i Foreningen af Pensionerede Læger

Torsdag den 19.maj kl. 15.00 på Hotel Comwell Hvide Hus, Aalborg

Foreløbig dagsorden for Årsmødet:

1. Valg af dirigent

2. Formandsberetning

3. Drøftelse af forslag fra bestyrelsen

4. Orientering om foreningens økonomi

5. Beretning fra foreningens arbejdsgrupper og udvalg

6. Drøftelse af indkomne forslag

7. Eventuelt

Eventuelle forslag til drøftelse på årsmødet skal sendes på mail til eva@dadl.dk senest den 27. april 2022. Den endelige dagsorden vil blive offentliggjort onsdag den 28. april 2022 på læger.dk under Foreningen af Pensionerede Læger.

Morten Arnika Skydsgaards Fra pest til corona udkommer i serien 100 Danmarkshistorier.Morten Arnika Skydsgaards Fra pest til corona udkommer i serien 100 Danmarkshistorier.

Efter årsmødet er der i år foredrag om epidemiernes historie af læge og historiker Morten Arnika Skydsgaard. Han er nu museumsinspektør ved Steno Museet i Aarhus og forfatter til flere bøger om medicinens historie.

Hans seneste bog »Fra pest til corona« spænder over 700 år og 12 skelsættende epidemier i danmarkshistorien. Hvad har vi lært af disse udfordrende katastrofer? Hver epidemi har gjort os en smule klogere på, hvordan vi håndterer det næste tilfælde af en smitsom sygdom, der breder sig ukontrolleret. En epidemi er ikke længere en ustyrlig katastrofe, som da pesten huserede i Middelalderen. Det er Christian 4.’s pestlove fra 1625 et levende bevis på. Med epidemierne fulgte også sammenhold, samfundssind og effektiv sygdomsbekæmpelse. Nutidens indsats mod covid-19 hviler netop på fortidens blodige erfaringer.

Blad nummer: 

Right side

af Konrad Melonik | 15/08
3 kommentarer
af Sarah Wåhlin-Jacobsen | 12/08
2 kommentarer
af Sebastian von Huth | 09/08
2 kommentarer
af Philippe Adam Grandjean | 08/08
5 kommentarer
af Rune Jacobsen | 06/08
5 kommentarer
af Anna Sofie Bech | 02/08
4 kommentarer
af Lars Bønløkke | 01/08
13 kommentarer
af Henrik Ib Nielsen | 01/08
2 kommentarer
af Jamila Stephanie Hussein Eriksen | 01/08
2 kommentarer