Skip to main content

Levende og velskrevet bog fylder læseren med varme

Bogen »DØD – 20 fortællinger om at leve« skildrer 20 forskellige mennesker og deres familier, som har oplevet døden på nært hold – enten fordi de selv har været tæt på at dø, eller fordi døden har været tæt inde på livet – og som har fundet en vej videre.

Cover: Politikens Forlag

Thomas Gorlén, speciallæge i almen medicin, diplom NSCPM (Nordic Specialist Course in Palliative Medicine). Interessekonflikter: ingen

17. feb. 2026
3 min.

Fakta og vurdering

DØD – 20 fortællinger om at leve

Begrebet palliation giver associationer med lidelse og død, men god palliation er at skabe rammerne for det gode liv til trods for alvorlig sygdom og svær skrøbelighed. Palliativ omsorg og behandling har fokus på livet frem til døden. Døden er et splitsekund, men tiden frem kan være lang og i perioder tung, hvis ikke vi evner at give mennesker og deres familie den rigtig hjælp og støtte.

Dette er nøjagtig det tema Anders Agger og hans fotograf Mingo Nørager kredser om i deres bog. Illustreret med varme billeder, som i stor grad har sit eget sprog og smukt illustrerer teksten.

Vi lever os ind i 20 forskellige mennesker med familier, som enten selv er tæt på at dø, eller har været i nærkontakt med døden og kommet videre. Pigen, som blev skudt i Fields, som pludselig opdager at hun ikke er udødelig, præsten med daglig nærkontakt med mennesker, som har en alvorlig sygdom, død og begravelser. Fotografen, som blev overfaldet i Afrika, og i løbet af splitsekund fik vendt livet på hovedet, men alligevel har tilpasset sig og skabt sig et nyt meningsfyldt liv til trods for en stor funktionshæmning.

Bogen afsluttes med en stærkt personlig fortælling omkring Anders og hans to brødre og deres forældre som begge lever og er i 90’erne. Deres relation og tanker om liv og død, specielt når de alle ved, at forældrenes liv bærer mod enden.

Bogen er levende, velskrevet og fylder læseren med varme. Mens jeg læser, kan jeg gennem teksten høre Anders Aggers rolige stemme, som vi kender den fra hans programmer i DR. I forordet skriver Anders Agger: »For kigger man ned over listen over fortællinger og medvirkende er det slående, at bogen måske mest af alt er stærke livsfortællinger med humor, overraskelser, selvironi og kant«. Det er den samme oplevelse, jeg sidder tilbage med.

Bogen er letlæst, du bliver hurtigt trukket ind i fortællernes verden. Fotografierne understøtter teksten på en varm måde, så de 283 sider er hurtigt læst, og jeg ville gerne have mere, når jeg var færdig.

Bogen giver samtidigt rigtig meget stof til eftertanke, som kan bruges i alle dele af sundhedsvæsenet og også af vores politikere. Det er mennesker med tanker, følelser og eksistentielle behov, vi arbejder med. Hverken pakker, borgere, klienter, men mennesker. Jeg gentager, at god palliativ omsorg og behandling er at skabe rammerne for det gode liv til trods for alvorlig sygdom og skrøbelighed. Det derfor vigtigt, at alle sundhedsprofessionelle har en grundlæggende kundskab til palliation

Bogen anbefales til alle sundhedsprofessionelle uanset uddannelse, politikere og også helt »almindelige« mennesker, som finder interesse i temaet.