Christian Freitag understregede, at de praktiserende læger allerede driver en slags sundhedshuse, og at man derfor skal passe på med at bygge et parallelt system til det eksisterende system.
”Jeg ved stadig ikke, hvad præcis regeringens mål med sundhedshusene er. Handler det om at samle nogle af kommunens sundhedstilbud eller er det mere klinikfællesskaber, hvor der sker noget bredere. Og dybest set ved jeg ikke, om sundhedshuse i den ene eller anden form giver øget produktion eller øger kvaliteten. Derfor er det meget vigtigt, at vi får gennemført nogle pilotforsøg i mindre skala, inden vi begynder at bygge for 800 mio. kr.,” sagde Christian Freitag.
De andre faggrupper slog på, at det ikke nødvendigvis bliver en succes at sætte alle faggrupper sammen under samme tag, men det mere handler om at optimere forståelsen og samspillet mellem grupperne.
”Landet er forskelligt og behovene er forskellige alt efter om et sundhedshus skal ligge på Nørrebro eller i Gedser. Dermed er det også forskelligt, hvad et sundhedshus skal indeholde. Og selv om det grundlæggende altid godt, når mennesker sidder fysisk tæt på hinanden, så kan lokale forhold være forskellige,” sagde Dorte Steenberg, næstformand i Dansk Sygeplejeråd.
Sanne Jensen, regionsformand hos Danske Fysioterapeuter var på samme linie.
”I Vestjylland kunne det godt være en ide at samle fagfolk i fælles rammer, mens det i de større byer måske kan fungere ved at få et tættere virtuelt fællesskab,” sagde Sanne Jensen.