Skip to main content

»… så jeg efter samtale og klinisk undersøgelse ikke kan udelukke, at der kan være tale om recidiv af brystkræft«

Kristine Wiborg Høgsbjerg er HU-læge i onkologi på Kræftafdelingen, Regionshospitalet Gødstrup. Følg hende her en dag i ambulatoriet i mammateamet med bl.a. svar på statusskanninger, smerteproblematikker og mistanke om recidiv af brystkræft.

cover
Kristine Wiborg Høgsbjerg, HU-læge i onkologi på Kræftafdelingen, Regionshospitalet Gødstrup. Foto: Jesper Balleby

Fortalt til Jesper Pedersen, jp@dadl.dk

28. sep. 2026
6 min.

5.25 Vækkeuret ringer. Jeg gør mig klar, smører madpakker til de to yngste og mig selv og når at lufte hunden, inden hele familien spiser morgenmad.

6.35 Afgang fra Aarhus. Jeg mødes med to kolleger på Samkørselsplads Harlev, hvor vi følges til hospitalet i Gødstrup. Her er der plads til at vende faglige ting, men mest af alt er det kollegial hygge. Vi er fremme 7.45 og klæder om.

8.00 Morgenkonference for alle læger på Kræftafdelingen. Vi har mange indlagte patienter, ca. 30% mere end vanligt. Så vi forsøger at flytte ressourcerne rundt, så alle patienter kan ses, og alle kommer igennem dagens arbejde. Jeg tager bl.a. en ekstra patient fra en kollega.

8.15 Konference i mammateamet, hvor vi gennemgår spørgsmål til de patienter, som sygeplejerskerne skal se i behandling i forhold til f.eks. kemoterapi, tabletudlevering, immunterapi og HER2-rettet behandling. Derefter gennemgår vi dagens program, hvor både yngre læger og speciallæger drøfter faglige problemstillinger.

8.50 Kommer i gang med dagens program og første patient. Fem minutter forsinket, da teamkonferencen trak lidt ud. Første patient er en kvinde i 60’erne med dissemineret mammacancer, som kommer for at få svar på status efter skanning. Den viser heldigvis, at er sygdommen er i ro, og at hun tåler behandlingen godt.

9.20 Næste patient. En kvinde i 80’erne, der tidligere har haft to kræftdiagnoser, hvor der har været en lymfeknude, der voksede. Jeg ringer til hende med svar angående, hvilken cancer der er tale om – brystkræft og modermærkekræft – og hvad næste skridt i hendes behandling bliver – både for den sygdom, der er til stede nu, og den anden, hvor hun skal fortsætte det planlagte kontrolforløb. Vi henviser til kirurgerne med hensyn til, om der er mulighed for at fjerne den syge lymfeknude, der er tilkommet, da det er det eneste sted, der er sygdomsaktuelt.

Kristine Wiborg Høgsbjerg. Foto: Jesper Balleby

9.50 Jeg taler med en patient i starten af 40’erne, som har en del bivirkninger til den antihormonelle behandling. Primært søvnproblemer, psykiske gener, vægtøgning samt muskel- og ledgener. Vi prøver i fællesskab at skelne imellem, hvad der er bivirkninger, senfølger fra tidligere behandling, og hvad der formentlig skyldes helt andre faktorer – og hvordan vi kan hjælpe hende videre.

10.20 Ny patient – en kvinde i 50’erne – med brystkræft i afdelingen, som skal have præsenteret vores behandlingstilbud, hvor vi ønsker at give hende neoadjuverende systemisk behandling, som er den optimale behandling før operation, og som forhåbentlig betyder, at kirurgerne kan nøjes med en mere skånsom operation. Hun informeres om den forventede virkning, mulige bivirkninger og det samlede behandlingsforløb. Der tages forbehold for, at behandlingen kan blive justeret, afhængigt af hendes respons, hvordan hun tåler behandlingen og patologernes vurdering af vævspræparatet efter operationen. Det er rigtig meget information. Mange af de kvinder, som rammes af brystkræft, har måske aldrig været på et sygehus før, og nu informerer vi om behandling til hver tredje i op til et år samt operation, strålebehandling og antihormonel behandling i 5-10 år frem. Det opleves ofte meget voldsomt.

»Mange af de kvinder, som rammes af brystkræft, har måske aldrig været på et sygehus før, og nu informerer vi om behandling til hver tredje i op til et år samt operation, strålebehandling og antihormonel behandling i 5-10 år frem. Det opleves ofte meget voldsomt«Kristine Wiborg Høgsbjerg

10.50 Under samtalen passer jeg også teamtelefonen og får bl.a. et opkald fra et andet sygehus, hvor en af vores patienter lige nu er indlagt og er akut dårlig. Jeg sørger for, at hendes tid i morgen bliver aflyst, og at der bliver booket en ny tid til hende.

Foto: Jesper Balleby

11.15 Jeg er kommet bagud, så jeg udskyder at diktere og bestille behandlinger og skanninger. Kalder næste patient ind, som er en ældre kvinde i 80’erne med uhelbredelig brystkræft, som kommer til svar på statusskanning. Det er et godt svar, så vi har ekstra tid til at tale om hendes smerteproblematikker og gennemgå tidligere skanninger og biopsier og vurdere, om det skyldes hendes cancer eller osteoporose. Enhed for Lindrende Behandling hjælper hende med smertebehandling, så jeg skynder mig at skrive mine tanker ned i korte noter, så de i enheden kan nå at læse dem, når de skal tale med patienten senere i dag. Resten af notatet må vente.

11.45 Ser en patient i 40’erne, som har fået kemobehandling for år tilbage, og som nu får antihormonel behandling. Hun har en del gener forbundet med det – men også nogle bekymrende symptomer som hovedpine, svimmelhed, træthed, nedsat kraft i højre arm og nytilkommet knude i brystet – så jeg efter samtale og klinisk undersøgelse ikke kan udelukke, at der kan være tale om recidiv af brystkræft. Så jeg bestiller CT og MR-skanninger i pakkeforløb, hvilket gør patienten lettet, da hun selv har været bekymret for recidiv.

»Der kan være tale om recidiv af brystkræft. Så jeg bestiller CT og MR-skanninger i pakkeforløb, hvilket gør patienten lettet, da hun selv har været bekymret for recidiv«Kristine Wiborg Høgsbjerg

12.20 Jeg nåede ikke middagskonferencen i dag. Jeg indtager hurtigt min frokost foran computeren, mens jeg får skrevet de manglende notater, bestilt skanninger m.v. Jeg plejer ellers at spise frokost med kollegerne, men jeg er bagefter tidsplanen og vil gerne have »rent bord« efter formiddagens program.

Kristine Wiborg Høgsbjerg og kolleger på Kræftafdelingen, Regionshospitalet Gødstrup. Foto: Jesper Balleby

13.00 Klar til eftermiddagens program. Har to patienter. En kvinde i 70’erne og en kvinde i 80’erne. De skal begge have statussvar – heldigvis gode svar. Den ene patient har dog været mere træt over de seneste måneder, men der er også sket mange andre ting i hendes liv, som kan være årsagen til det, så jeg vurderer ikke, at det skyldes hendes sygdom eller behandling. Den anden patient har lige mistet et nært familiemedlem, så det har sat nogle tanker og bekymringer i gang.

13.50 Færdig med dagens patienter. Jeg mangler et enkelt notat, men tænker, at der er tid til en kop kaffe inden da.

13.55 Jeg gennemgår problemstillinger, som patienter har ringet ind til den sygeplejerske, som har passet telefonen i dag, og som hun ikke selv har kunnet svare på. I dag kan jeg svare på det hele – nogle dage er jeg nødt til at vende det med en speciallæge eller tage det op på konference dagen efter.

14.30 Jeg bestiller kræftbehandlinger til i morgen. To patienter har noteret en del diarré, mens en tredje har noteret tiltagende føleforstyrrelser i de spørgeskemaer, de udfylder inden behandling. Jeg ringer dem op og hører nærmere og får lavet planen for næste dags behandlinger færdig.

»To patienter har noteret en del diarré, mens en tredje har noteret tiltagende føleforstyrrelser i de spørgeskemaer, de udfylder inden behandling. Jeg ringer dem op og hører nærmere og får lavet planen for næste dags behandlinger færdig«Kristine Wiborg Høgsbjerg

15.00 Vi er pludselig ved at være med. Til trods for de ekstra mange patienter når de fleste at blive færdige til tiden. Jeg bruger den sidste halve time på at godkende blodprøver og gå igennem min indbakke.

15.50 Afgang mod Aarhus. Måtte lige vente lidt på en kollega, som skulle afrunde sin stuegang.

16.45 Jeg når lige det sidste af forældremødet for det ældste barn, der går i syvende klasse.

18.45 Aftensmad. Resten af familien har spist – jeg får rester af tortillas. Herefter en aften med putning af børnene, lidt tv, mindre arbejdsopgaver og at få styr på Aula og planerne for de tre børn på seks, ti og 12 år de kommende dage.

22.00 Godnat. Vækkeuret er sat til at ringe igen 5.25.