Stort mæslingeudbrud i England
440 englændere smittet siden nytår. Antallet af nye tilfælde firedoblet i Europa på et år.

440 englændere smittet siden nytår. Antallet af nye tilfælde firedoblet i Europa på et år.
Mens Danmark i september 2017 kunne erklære mæslinger for ”elimineret”, spreder sygdommen sig i øjeblikket med foruroligende hast i England.
Ifølge Politiken er der fra januar og til 9. maj påvist 440 tilfælde over hele landet. 164 af tilfældene er forekommet i London.
Allerede i januar var der påvist 100 tilfælde og de engelske myndigheder advarede om et forestående udbrud – ifølge The Independent med udgangspunkt i en stigende forekomst i flere europæiske lande.
Risikoen var størst, hvis man besøgte lande som Rumænien, Italien og Tyskland uden at være fuldt immuniseret via samtlige MFR-vacciner.
De britiske myndigheder understregede dog, at det ikke var alle de nye tilfælde, der skyldtes import fra det europæiske fastland. En del skyldtes også spredning i under-vaccinerede miljøer i selve England.
Ifølge det lægevidenskabelige tidsskrift BMJ skete der i 2017 i Europa 35 dødsfald som følge af mæslinger. Antallet af påviste tilfælde var 21.315 – en firedobling i forhold til 2016, hvor antallet var 5.273.
Det højeste antal tilfælde i 2017 forekom i Rumænien (5562), Italien (5006), og Ukraine (4767).
En kilde hos de engelske sundhedsmyndigheder oplyser til Politiken, at de fleste britiske tilfælde ses hos teenagere og unge, der ikke har fået deres MFR-vaccine, da de var børn. I mange tilfælde er smitten sket i forbindelse med deltagelse i sommerens mange festivaler.
En forfalsket artikel i tidsskriftet The Lancet sammenkædede i 1995 MFR-vaccinen med risiko for at udvikle autisme. Det førte i mange lande til et fald i vaccine-tilslutningen – også i Danmark.
Ifølge Statens Serum Institut har tilslutningen i de seneste år igen været stigende og var i 2017 94 pct. tilslutning til den første dosis i 15 måneders alderen. Andelen, der får anden dosis i 4-års alderen er dog fortsat noget lavere.
At mæslinger er elimineret i Danmark betyder i øvrigt ikke, at sygdommen ikke kan forekomme. I 2017 blev der ifølge SSI påvist fire tilfælde, hvoraf de to skyldtes smitte i hhv. Polen og Indonesien.