Skip to main content

Til alle sygehusansatte læger: Tegn en erhvervsansvarsforsikring!

Nils Michelsen. Juridisk Sekretariat

4. nov. 2005
1 min.

Hvis du som ansat læge ikke har haft en erhvervsansvarsforsikring tidligere, så vil Lægeforeningen ubetinget råde dig til at tegne én snarest. Det skyldes en ændring af patientforsikringsloven, der træder i kraft den 1. januar 2004. Fra nytår får amternes forsikringsselskaber/selvforsikrende sygehusmyndigheder mulighed for at gøre regres mod en skadevoldende læge, hvis lægen anses for at have udvist grov uagtsomhed. Det betyder, at ansatte læger - i modsætning til tidligere - kan risikere at komme til at betale erstatning til en patient af egen lomme.

Lægeforeningens aftale med Tryg Forsikring om vilkår for ansatte lægers erhvervsansvarsforsikring er derfor blevet ændret, således at den nu også kommer til at omfatte dækning for behandlingsskader forvoldt ved grov uagtsomhed, ikke alene under bibeskæftigelse, men også under hovedbeskæftigelsen.

Årspræmien for 2004 for erhvervsansvarsforsikringen for sygehusansatte læger udgør kr. 333, men opkræves af tekniske årsager i første omgang kun med et beløb på kr. 315.

Forsikringen kan tegnes meget nemt ved at klikke ind på DADLNET under domænet Medlemstilbud\Forsikring\ Lægeansvarsforsikring. Print tilmeldingsblanketten vedrørende erhvervsansvarsforsikring for ansatte læger ud. Udfyld den og send den ind til Lægeforeningen, så er du sufficient forsikret.