Content area

|

Vedtægtsændringer i Yngre Læger

Forfatter(e)
Yngre Læger
Nuværende regler § 1. Foreningens navn og formål Foreningens navn er Foreningen af Yngre Læger, og dens hjemsted er København. Ændringsforslag§ 1. Foreningens navn og formål Foreningens navn er Yngre Læger, og dens hjemsted er København. MotiveringDet er en formel ændring af navnet for foreningen fra at hedde »Foreningen af Yngre Læger« til fremover at hedde »Yngre Læger«. Ændringen af navnet har i praksis fungeret de sidste par år, men den formelle ændring af navnet i vedtægterne er først til behandling nu. Nuværende regler§ 10. Udvalg Bestyrelsen kan nedsætte udvalg og skal nedsætte et fo...
Blad nummer: 
Du skal være logget ind for at læse denne artikel
Log ind

Right side

af Anna Birthe Holmehøj Bach | 04/12
1 Kommentar
af Susanne L. M. Bülow | 03/12
1 Kommentar
af Andreas Gothardt Lundh | 02/12
1 Kommentar
af Michael Uldall Steinfath | 01/12
1 Kommentar
af Pedram Kazemi-Esfarjani | 01/12
1 Kommentar
af Bjarne Stigsby | 30/11
2 kommentarer
af Camilla Bang | 29/11
2 kommentarer
af Stine Madsen-Østerbye | 29/11
1 Kommentar