Resultater fra årsrapportperioden 1. september 2023 – 31. august 2024. Dansk Blære Cancer Database (DaBlaCa-Data), Sundhedsvæsenets Kvalitetsinstitut (Sundk).
Formålet med DaBlaCa-Data er at forbedre kvaliteten af behandling af patienter med blærekræft i Danmark. Databasen inkluderer nydiagnosticerede patienter med invasiv blærekræft, i aktuelle år ca. 917 patienter og derudover 1248 patienter med ikke-invasiv blæretumor. For gruppen som helhed ligger overlevelsen efter blærekræft stabilt og på internationalt niveau.
Databasen har i aktuelle årsrapport indført udviklingsmål og fokuseret indikatoranalyse. Udviklingsmål angiver en udviklingsretning og en målsætning for indikatorresultatet, som styregruppen vurderer som fagligt ønskværdig. Udviklingsmålene er fastsat på ambitiøst men realistisk niveau og erstatter tidligere anvendte standard begreb.
Følgende tre indikatorområder er udvalgt som fokus og er dermed genstand for årets primære konklusioner og anbefalinger.
Cystektomi og strålebehandling af muskelinvasiv blærekræft
Det er sat som ambitiøst udviklingsmål at >55 % af patienter med nydiagnosticeret muskelinvasiv blærekræft skal gennemføre en tiltænkt kurativ behandling ved enten cystektomi eller strålebehandling. Tilbud om kurativ behandling forudsætter, at der ikke er tale om dissemineret sygdom, og at der forekommer begrænset komorbiditet. Seneste danske guidelines beskriver, at de to behandlinger for en subgruppe af patienter formentlig er ligeværdige, hvad angår overlevelse, hvorfor dette er et udvalgt fokusområde. Der ses tendens til nedadgående trend for resultatet af indikatoren, og det samlede resultat ligger aktuelt på 49% med fortsat variation mellem afdelingerne. Herlev-Gentofte hospital har over tid ligget lavt på andel af kurativt intenderet behandlede og ligger samtidigt lavest på den samlede overlevelse. Aktuelle års resultat viser dog forbedring, og anbefalingen er at denne udvikling fortsættes, så der sikres kurativt behandlingstilbud til alle relevante patienter.
90-dages mortalitet efter cystektomi
Sidste års resultater viste en stigende tendens til komplikationer efter cystektomi samt en stigende forekomst af dødsfald indenfor 90 dage efter cystektomi. I indeværende opgørelsesperiode er udviklingen vendt, og der ses et fald i 90-dages mortaliteten, især på afdelinger, der tidligere lå højest. Udviklingsmålet er fastsat ambitiøst på ≤ 4 % mortalitet med hensigten at sætte endnu mere fokus på den vigtige balance mellem den enkelte patients risiko og gavn af cystektomi.
BCG behandling af T1a tumorer hos patienter, som ikke cystektomeres indenfor 180 dage
Data fra de foregående år, særligt fra Region Sjælland, har vist at det er muligt at gennemføre opstart af de anbefalede BCG skylninger hos langt de fleste af patienter med små tumorer. Der er derfor fastsat et ambitiøst udviklingsmål på 80% for T1 tumorer og 85% for patienter med CIS (carcinoma in situ). Målet er at understøtte den positive udvikling i behandlingsresultater for ikke-muskelinvasive blæretumorer, som har gjort sig gældende indenfor de seneste 10 år, og anbefalingen er derfor, at fokus holdes på at følge guidelines for behandling af denne patientgruppe.
Der er i årets rapport introduceret en ny indikator omkring adjuverende behandling med Nivolumab. Fremadrettet sigtes mod at identificere data på patienter med dissemineret sygdom, idet der aktuelt godkendes flere nye lægemidler til denne gruppe af patienter med traditionelt meget ringe prognose.
Årsrapporten har været til kommentering i regionerne.
Hele årsrapporten kan læses på sundk.dk:
sundk.dk/kliniske-kvalitetsdatabaser/dansk-blaere-cancer-database-dablaca/