En 48-årig mand med akut myeloid leukæmi (AML) fik feber efter kemoterapi. Primært blev der påvist centralt venekateter-infektion med Staphylococcus aureus, men senere fik patienten sepsis forårsaget af Candida tropicalis. Der var vedvarende feber. Serumbasisk fosfatase steg trods antimykotisk behandling. En leverbiopsi viste inflammation i parenkymet. En knoglemarvsundersøgelse viste komplet remission af AML.
Positronemissionstomografi (PET)/computertomografi (CT) viser multiple opladende processer i leveren. Det aksiale skelet oplader pga. øget metabolisme i regenererende knoglemarv. Nyrer og urinveje oplader pga. udskillelse af traceren (18 F-deoxy-glukose).
Diagnosen hepatisk candidiasis blev stillet på baggrund af sygehistorien, de typiske blodprøver med især svært forhøjet serumbasisk fosfatase og PET/CT'en.
Diagnosen er ofte vanskelig at stille, men blev i dette tilfælde lettet af den forudgående fungæmi. Agens påvises kun i læsionerne i 30% af tilfældene. Behandlingen omfatter antimykotika i hele kemoterapiforløbet og de følgende måneder - i dette tilfælde med godt respons.
PET/CT har hurtigt vundet indpas til vurdering af bl.a. højmaligne lymfomer, men inflammation er en væsentlig fejlkilde inden for tumordiagnostik med PET/CT - tilfældet her kunne tolkes som levermetastaser.
PET/CT's rolle i udredning af inflammatoriske tilstande er endnu ikke defineret, men den er lovende i udvalgte tilfælde som dette.