»Jeg vil hellere bruge min tid på at se flere patienter«
Den erfarne praktiserende læge Claus Rendtorff er bekymret for kvaliteten og tidsforbruget, hvis almen praksis skal til at bruge ultralyd i betydeligt omfang.


»Jeg synes bestemt, at ultralyd har en plads i almen praksis. Men jeg mener ikke nødvendigvis, at vi alle skal arbejde med metoden. Det er dyrt apparatur, og det tager tid fra de andre patienter«.
Ordene kommer fra Claus Rendtorff, der indtil for tre år siden havde almen praksis på Vesterbro i København. I dag arbejder han to dage om ugen i en praksis på Christianshavns Torv og underviser desuden for PLO-E.
»Det er lidt svært for mig at se, hvad jeg skal bruge ultralyd til i mit område. Der er jo professionelle ultralydklinikker lige om hjørnet her i København, og de har for det meste under en uges ventetid. Så behovet er der ikke for mig. Jeg vil hellere bruge min tid på at se flere patienter«.
For patienter er der nok af i almen praksis.
»Det er lidt svært for mig at se, hvad jeg skal bruge ultralyd til i mit område. Der er jo professionelle ultralydklinikker lige om hjørnet her i København, og de har for det meste under en uges ventetid. Så behovet er der ikke for mig. Jeg vil hellere bruge min tid på at se flere patienter«Claus Rendtorff, speciallæge i almen medicin
»Jeg kan være bange for, at ultralyd i almen praksis sluger tid og gør, at man som læge giver køb på den objektive kliniske undersøgelse, som jo i virkeligheden er vores bedste og væsentligste håndværk. Det er også vigtigt at være opmærksom på, at det er en anden kvalitet af ultralyd, som vi udfører som almenmedicinere sammenlignet med rutinerede billeddiagnostikere. Måske kan vi lære noget af den måde, som de har indført teknikken i Polen«.
Som repræsentant for Dansk Selskab for Almen Medicin i det europæiske netværk for kvalitet i almen praksis, European Society for Quality and Safety in Family Practice, var han i foråret i Krakow i Polen. Her har mange praktiserende læger ultralydapparater i deres klinik, som bliver benyttet af både lægerne selv og af billeddiagnostikere, der jævnligt kommer på besøg og foretager undersøgelser.
»Der er en anerkendt forskel på kvaliteten af undersøgelserne, og af ansvarsmæssige årsager bliver det da også markeret i journalen, om skanningen er udført af en praktiserende læge eller en billeddiagnostiker. Men det, at speciallægerne kommer og udfører undersøgelserne i lægeklinikkerne, gør, at de praktiserende jævnligt kan forbedre deres evner på området«, siger Claus Rendtorff.
Han mener, at der er områder af Danmark, hvor behovet for et ultralydapparat er større end i København og andre byer med god adgang til billeddiagnostik.
»Der kan være områder af Danmark, hvor de praktiserende læger har langt til speciallæger, og der er lang ventetid på billeddiagnostiske undersøgelser. Så kan det være rationelt, at den praktiserende læge selv kan gennemføre udvalgte undersøgelser, og det kan være en god idé at lave lokalaftaler, så de kan få økonomi til det«, siger Claus Rendtorff, der tilføjer:
»Alle praktiserende læger, der har interesse i metoden og vil tage den nødvendige oplæring, bør da anvende metoden«.